2.5 تن باتری مستعمل ISS در جو زمین سوخت

Истчоник изображения: NASA

همانطور که انتظار می رفت، Exposure Pallet 9 (EP9)، متشکل از باتری های ضایعاتی مورد استفاده در ایستگاه فضایی بین المللی، آخر این هفته وارد جو زمین شد. این جسم با وزن 2630 کیلوگرم در سال 2021 از ایستگاه مداری پرتاب شد و از آن زمان تاکنون در مدار سیاره ما می چرخد. به احتمال زیاد، کاملاً در جو سوخته است، اما ممکن است عناصر جداگانه به سطح سیاره رسیده باشند.


  منبع تصویر: ناسا

منبع تصویر: ناسا

ساندرا جونز، سخنگوی سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) گفت که این آژانس “تحلیل کامل انجام داد” زباله ها در EP9 قرار گرفتند و به این نتیجه رسیدند که با خیال راحت وارد جو زمین خواهند شد. خاطرنشان می شود که این عظیم ترین جرمی بود که تاکنون از ایستگاه مداری به بیرون پرتاب شده است. واحد EP9 هنگام پرواز بین مکزیک و کوبا وارد جو شد. ما فکر نمی‌کنیم که هیچ بخشی از ورود مجدد جان سالم به در ببرد.»ساندرا جونز با اظهار نظر در مورد این موضوع اضافه کرد.

آژانس فضایی اروپا (ESA) همچنین مسیر پرواز EP9 را ردیابی کرد. در بیانیه ای که اوایل این هفته منتشر شد، این وزارتخانه اعلام کرد که احتمال اینکه برخی زباله های فضایی در اتمسفر نسوزند و بر روی یک فرد سقوط نکنند. “خیلی کم”. در همان زمان، ESA اعتراف کرد “برخی از قطعات ممکن است به زمین بیفتد”. بر اساس برآوردهای اخترفیزیکدان جاناتان مک داول، حدود 500 کیلوگرم زباله باید به سطح زمین می افتاد.

به گفته آژانس فضایی اروپا، خطر سقوط یک قطعه زباله فضایی بر روی یک فرد تقریباً 65 هزار برابر کمتر از خطر برخورد صاعقه است. به احتمال زیاد، احتمال چنین نتیجه ای واقعاً بسیار کم است، به همین دلیل است که ناسا واحد 2.5 تنی را به یک پرواز کنترل نشده فرستاد. این اتفاق در 11 مارس 2021 رخ داد و از آن زمان باتری های مصرف شده در مدار زمین قرار گرفته اند و تقریباً هر 90 دقیقه یک بار به دور سیاره می چرخند. قرار گرفتن در معرض اتمسفر رقیق در مدار پایین زمین به تدریج سرعت بلوک را کاهش داد تا اینکه سرانجام گرانش آن را در این هفته به جو بازگرداند.

واحد EP9 که شامل شش باتری لیتیوم یونی جدید بود، توسط فضاپیمای ژاپنی HTV به ایستگاه فضایی بین‌المللی تحویل داده شد. بعدها، فضانوردان از یک بازوی رباتیک برای جایگزینی باتری‌های قدیمی نیکل-هیدروژن با آنها استفاده کردند. 9 باتری قدیمی روی پلت فرم EP9 قرار گرفتند و پس از مدتی بازوی رباتیک آنها را به پرواز آزاد فرستاد. لطفاً توجه داشته باشید که این روش دفع برای ناسا معمولی نیست. واقعیت این است که برنامه کشتی HTV در سال 2020 لغو شد و هیچ کشتی باری دیگری برای برداشتن سکوی باتری از ایستگاه طراحی نشد. به همین دلیل، تصمیم گرفته شد که باتری ها در طول یک پرواز کنترل نشده دور ریخته شوند، که به ناچار با ورود مجدد به جو زمین پایان می یابد.

اگر متوجه خطایی شدید، آن را با ماوس انتخاب کرده و CTRL+ENTER را فشار دهید.

منبع: https://3dnews.ru/1101484