SMIC موفق شد در بازار خدمات تولید قرارداد تراشه با UMC عقب بیفتد و مقام سوم را به خود اختصاص دهد

Источник изображения: Nvidia

این واقعیت که SMIC چین در افزایش سهم خود از بازار جهانی خدمات تولید قراردادی برای تراشه‌ها در حال پیشرفت است، قبلاً توسط منابع مختلفی گزارش شده است. برای کارشناسان تحقیق متقابل می توان مشخص کرد که SMIC تنها در سه ماهه گذشته برای اولین بار با 6 درصد از بازار به جایگاه سوم رسیده است.


  منبع تصویر: انویدیا

منبع تصویر: انویدیا

به گفته این منبع، SMIC که بر خدمات رسانی به مشتریان چینی تمرکز دارد، به دلیل بازگرداندن تقاضا برای بسیاری از انواع قطعات نیمه هادی در بازار داخلی جمهوری خلق چین، توانست به چنین پیشرفتی دست یابد. درآمد SMIC در سه ماهه دوم به افزایش خود ادامه خواهد داد و در پایان کل سال رشد آن می تواند به 14-16 درصد در برابر 4-6 درصد پیش بینی اولیه برسد. بنابراین، SMIC می تواند شکاف در سهم بازار را از نظر درآمد از UMC افزایش دهد، که به سختی جای سوم را گرفت.

برای کل بازار خدمات قراردادی، همانطور که در گزارش تحقیقات کنترپوینت اشاره شد، سه ماهه اول سال جاری با کاهش 5 درصدی درآمد کل مشارکت کنندگان به صورت متوالی مشخص شد. تقاضا در بازارهای نهایی کندتر از آنچه سازندگان تراشه بخواهند در حال بهبود است. رونق بازار سیستم‌های هوش مصنوعی منجر به این واقعیت می‌شود که ظرفیت بسته‌بندی تراشه‌ها با استفاده از فناوری CoWoS تا پایان سال جاری بیش از دو برابر خواهد شد، اما عرضه در این بخش همچنان از نیازهای بازار عقب‌تر خواهد بود. سیستم‌های سرور معمولی، گوشی‌های هوشمند، رایانه‌های شخصی، خودروها و بخش اتوماسیون صنعتی همگی کندتر از حد انتظار بهبود خواهند یافت. همین روند بود که کاهش پی در پی درآمد سازندگان قراردادی در سه ماهه اول را تشدید کرد و پدیده های فصلی را تشدید کرد.

  منبع تصویر: کنترپوینت تحقیق

منبع تصویر: کنترپوینت تحقیق

با این حال، در مقایسه سالانه، درآمد حاصل از تولیدکنندگان تراشه قراردادی در سه ماهه اول 12 درصد رشد کرد. تقاضای ضعیف خارج از بخش هوش مصنوعی، مدیریت TSMC را مجبور کرد پیش بینی خود را برای رشد درآمد در بخش منطق برای کل سال 2024 از “بیش از 10٪” به تنها 10٪ تجدید نظر کند. اما در بخش هوش مصنوعی، درآمد این شرکت بیش از دو برابر خواهد شد. تا سال 2028، درآمد TSMC به طور متوسط ​​سالانه 50 درصد رشد خواهد کرد. در حال حاضر، سطح بالای استفاده از خطوط TSMC برای تولید محصولات 5 نانومتری دقیقاً با تقاضای زیاد برای شتاب‌دهنده‌های محاسباتی برای سیستم‌های هوش مصنوعی پشتیبانی می‌شود. در پایان سه ماهه اول، این شرکت 62 درصد از بازار جهانی خدمات قراردادی برای تولید تراشه را از نظر درآمد به خود اختصاص داد.

Samsung Electronics که برای مشتریان شخص ثالث نیز تراشه تولید می کند، توانست در سه ماهه اول سهم 13 درصدی از بازار جهانی را حفظ کند، اما درآمد آن به دلیل روندهای فصلی در بازار گوشی های هوشمند کاهش یافت. به گفته تحلیلگران کانترپوینت ریسرچ، در سه ماهه دوم، درآمد سامسونگ با درصد دو رقمی رشد خواهد کرد. این سازنده قراردادی کره ای پس از TSMC در رتبه دوم قرار دارد، اما درآمد آن در این زمینه تنها با داده های غیرمستقیم قابل قضاوت است.

UMC و GlobalFoundries که به ترتیب 6 و 5 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده اند، در ماه های آینده چشم به بازگشت به رشد در بخش گوشی های هوشمند هستند. در بخش خودرو، درآمد در سه ماهه دوم برای GlobalFoundries شروع به رشد خواهد کرد، اما برای UMC مشاهده اثر مشابه دشوارتر خواهد بود. در بیشتر بخش‌های بازار، وضعیت موجودی انبار به حالت عادی نزدیک شده است، بنابراین مشتریان در سال جاری شروع به تکمیل آنها خواهند کرد و شرایط مساعدتری را برای کار تولیدکنندگان تراشه‌های قراردادی ایجاد می‌کنند.

اگر متوجه خطایی شدید، آن را با ماوس انتخاب کرده و CTRL+ENTER را فشار دهید.

منبع: https://3dnews.ru/1105331