ناسا بازگشت بوئینگ استارلاینر را یک هفته دیگر به تعویق انداخت

Источник изображения: NASA

ناسا برای چهارمین بار تغییر برنامه ریزی کرد تاریخ بازگشت بوئینگ استارلاینر به زمین. دلایل یکسان است – امکان جمع آوری داده های بیشتری در مورد رفتار کشتی در مدار وجود دارد. این امر به دلیل نشت هلیوم کشف شده در سیستم کنترل موتور کشتی و خرابی چندین موتور کنترل وضعیت است. تعطیلات اجباری خدمه Starliner حداقل تا 2 ژوئیه ادامه خواهد داشت. اما ناسا اشاره کرد که این کشتی می تواند تا اواسط آگوست در ایستگاه فضایی بین المللی لنگر انداخت.

  منبع تصویر: ناسا

منبع تصویر: ناسا

بوچ ویلمور و سونیتا ویلیامز فضانوردان ناسا در 5 ژوئن با فضاپیمای استارلاینر به مدار زمین پرتاب شدند. یک روز بعد آنها به ایستگاه فضایی بین المللی لنگر انداختند. این اولین پرواز خدمه بوئینگ استارلاینر بود. قبل از آن دو پرواز در حالت بدون سرنشین انجام داد که هر دو با مشکلاتی همراه بود. پرواز سوم نیز از این قاعده مستثنی نبود. بلافاصله پس از جدا شدن از موشک، فضانوردان چهار نقطه نشت هلیوم را از سیستم کنترل موتور کشف کردند. همچنین در حین نزدیک شدن به ایستگاه، 5 موتور کنترل نگرش از 28 موتور از کار افتادند.

قرار بود خدمه استارلاینر یک هفته در ایستگاه بمانند. اما در 9 ژوئن، ناسا اعلام کرد که بازگشت به 18 ژوئن به تعویق افتاده است. به دنبال آن به 22 و 26 ژوئن موکول شد تا اینکه دیروز آژانس بلافاصله تاریخ را 6 روز جابه جا کرد و ظاهراً ممکن است این آخرین تعویق نباشد. ناسا توضیح داد که برنامه ISS تا اواسط آگوست باز است، بنابراین آنها برای بازگرداندن نمونه اولیه به زمین عجله نخواهند کرد. “همه چیز در مورد داده است” – آژانس توضیح داد. اگر طرفدار بازگشت باشند، بلافاصله انجام می شود.

کشتی بوئینگ استارلاینر باید به وسیله ای جایگزین برای رساندن فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی تبدیل شود – اکنون حمل و نقل اصلی فضانوردان آمریکایی، کشتی های SpaceX Crew Dragon است. ساخت فضاپیمای بوئینگ سال ها به تعویق افتاده است، اما ناسا حاضر است این کپسول سرنشین دار را حتی در حال حاضر بپذیرد. انتظار می رفت تا پیش از پایان سال جاری پس از اولین پرواز آزمایشی با خدمه، گواهینامه کشتی صادر شود. با نگاهی به حماسه این پرواز، شک و تردید وجود دارد که این اتفاق در چارچوب زمانی توافق شده رخ خواهد داد.


اگر متوجه خطایی شدید، آن را با ماوس انتخاب کرده و CTRL+ENTER را فشار دهید.

منبع: https://3dnews.ru/1106890