لپ تاپ ماژولار Framework Laptop 13 یک برد با تراشه RISC-V دریافت می کند

Источник изображения: frame.work

DeepComputing، به عنوان بخشی از یک قرارداد مشارکت، شروع به توسعه یک مادربرد با پردازنده RISC-V برای Framework کرده است که می‌تواند روی لپ‌تاپ Framework 13 نصب شود – همچنین می‌توان آن را در یک کیس Cooler Master نصب کرد و یک مینی رایانه شخصی دریافت کرد. درست است، عملکرد چنین سیستمی هنوز هم بسیار کم است – هدف این محصول توسعه دهندگان است.

  منبع تصویر: frame.work

منبع تصویر: frame.work

اعلام پلتفرم مصرف کننده بر روی یک تراشه با معماری باز RISC-V، البته، دلگرم کننده است، اما برای خوشحالی زودهنگام است – چارچوب هشدار داد که عملکرد و قابلیت های سیستم به طور قابل توجهی پایین تر از محصولات اینتل و AMD. این مادربرد بسیار جذاب است، اما ما می‌خواهیم روشن کنیم که در این نسل به گونه‌ای طراحی شده است که توسعه‌دهندگان و علاقه‌مندان را قادر می‌سازد تا (نرم‌افزار) را روی RISC-V بسازند و آزمایش کنند. تجهیزات جانبی و عملکرد هنوز نمی توانند با مادربردهای لپ تاپ اینتل و AMD Framework ما رقابت کنند. حافظه روی این برد لحیم شده است و کارت های MicroSD و eMMC برای ذخیره سازی داده ها استفاده می شود – در هر دو مورد این محدودیت های پردازنده است. این یک راه عالی برای شروع بازی RISC-V در یک لپ‌تاپ نازک، سبک و جذاب است.”، – گفت در چارچوب.

شاید بتوان گفت که سیستم روی این برد نسبت به محصولات اینتل و AMD ضعیف تر است: تراشه 4 هسته ای RISC-V StarFive JH7110 که در اینجا با سرعت کلاک 1.5 گیگاهرتز استفاده می شود، شاید حتی کندتر از Raspberry Pi تک باشد. برد کامپیوتر 4، توجه می کند فورونیکس. اما اهمیت عرضه چنین محصولی را به سختی می توان دست بالا گرفت: کنسول Steam Deck، تراشه های Apple Silicon و Qualcomm Snapdragon X نشان دادند که ترکیب سنتی پردازنده های x86 و سیستم عامل ویندوز در حال از دست دادن انحصار خود است. تاریخ عرضه و قیمت برد RISC-V هنوز اعلام نشده است – توسعه هنوز در مراحل اولیه است.

اگر متوجه خطایی شدید، آن را با ماوس انتخاب کرده و CTRL+ENTER را فشار دهید.

منبع: https://3dnews.ru/1106723