دیدار رسمی مقامات ارشد چین و روسیه

برپایه این گزارش طی دیدار با رئیس جمهوری روسیه، لی ژانشو پیام احترام از جانب « شی جین پینگ » رئیس جمهوری چین را به او ابلاغ کرد. وی در سخنانش خاطرنشان کرد تحت راهنمایی استراتژیک و تلاش های شخصی روسای جمهوری چین و روسیه، شراکت استراتژیک همه‌جانبه و هماهنگی برای دوران جدید را حفظ می‌کند. 

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روزنامه « گلوبال تایمز » چین، لی ژانشو طی این سفر با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در شهر « ولادی وستوک » دیدار کرد و با « ویاچنسلاو ولودین » رئیس مجلس دومای روسیه و « ولنتینا ماتوینکو » سخنگوی شورای فدراسیون روسیه در مسکو ملاقات کرد. به علاوه وی همچنین در جلسه ای با رهبران ۵ بخش دولتی دوما نیز شرکت کرد. 

به گفته لی ژانشو دو کشور روسیه و چین در سطح مهم تاریخی از توسعه و احیا به سر می‌برند و از پتانسیل های بزرگ خود برای همکاری استفاده موثر خواهند کرد. چین تمایل دارد تا به همکاری با روسیه به شکل قاطعانه با یکدیگر بر سر مسائلی که برای هر دو کشور قابل توجه و مهم است و نگرانی‌های مشترک دارند ادامه دهد. 

این درحالی است که رئیس جمهوری چین با آغاز طرح ابتکاری توسعه و امنیت جهانی به دنبال تبدیل اعتماد مشترک سیاسی در سطوح بالا به نتایج همکاری عملگرایانه‌تری است. 


منبع: https://www.irna.ir/news/84884649/%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B1%D8%B3%D9%85%DB%8C-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87او در ادامه سخنانش از روسیه برای حمایت قاطعانه از چین در مسئله تایوان تشکر کرد. 

این مقام ارشد سیاسی چینی افزود: اعتماد مشترک سیاسی، هماهنگی استراتژیک و همکاری عملگرایانه میان دو کشور به سطحی بی‌سابقه رسیده است که می تواند مثالی خوب از همسایگی دوستانه و همکاری بُرد-بُرد میان کشورهای مهم و همسایه باشد.