اولین پردازشگر زیستی جهان از 16 ارگانوئید مغزی با دسترسی از راه دور راه اندازی شد – دارای بالاترین بازده انرژی است.

Источник изображения: FinalSpark

استارتاپ بیوتکنولوژی سوئیسی FinalSpark یک پلتفرم آنلاین منحصر به فرد راه اندازی کرده است که برای اولین بار در تاریخ، دسترسی از راه دور به “پردازنده زنده” – 16 اندامک مغز انسان را فراهم می کند. آنها به عنوان پردازنده های بیولوژیکی قادر به یادگیری و پردازش اطلاعات عمل می کنند. علاوه بر این، چنین بیوپروسسورهاییمصرف انرژی یک میلیون برابر کمتر از پردازنده های دیجیتال سنتی، این شرکت ادعا می کند.

  منبع تصویر: FinalSpark

منبع تصویر: FinalSpark

توسط بیانیه FinalSpark، پلتفرم عصبی آن‌ها در مقایسه با پردازنده‌های الکترونیکی سنتی یک میلیون برابر انرژی کمتری مصرف می‌کند. به عنوان مثال، آموزش یک مدل زبان LLM مانند GPT-3 به حدود 10 گیگاوات ساعت انرژی نیاز دارد که 6000 برابر بیشتر از مصرف متوسط ​​اروپایی ها در یک سال در زندگی روزمره آنها است. استفاده از پردازشگرهای زیستی به طور قابل توجهی چنین هزینه های انرژی عظیمی را در رابطه با مدل های هوش مصنوعی کاهش می دهد و تأثیر منفی محاسبات بر محیط را کاهش می دهد.

معماری پلت فرم عصبی مبتنی بر مفهوم Wetware است که سخت افزار و نرم افزار را با اجزای بیولوژیکی ترکیب می کند. این بر اساس چهار ماتریس چند الکترودی (MEAs) است که در آن بافت‌های زنده قرار دارند – ارگانوئیدها که یک توده سلولی سه بعدی از بافت مغز هستند. توضیح می دهد منتشر شده توسط Tom’s Hardware.

هر آرایه شامل چهار اندامک متصل به هشت الکترود برای تحریک و ضبط سیگنال است. داده ها از طریق مبدل های آنالوگ به دیجیتال Intan RHS 32 با فرکانس 30 کیلوهرتز منتقل می شود و از سیستم میکروسیال و دوربین های نظارتی برای حفظ عملکردهای حیاتی ارگانوئیدها استفاده می شود. پشته نرم افزار به دانشمندان اجازه می دهد تا داده ها را وارد کرده و پاسخ های این زیست پردازنده منحصر به فرد را بخوانند.

  منبع تصویر: FinalSpark

منبع تصویر: FinalSpark

برخلاف تراشه‌های سیلیکونی که سال‌ها دوام می‌آورند، طول عمر یک تراشه زنده عصبی منفرد حدود 100 روز است. اگرچه ارگانوئیدها در ابتدا فقط چند ساعت زندگی می کردند، اما پیشرفت در سیستم حمایت از زندگی امکان گسترش قابل توجهی وجود فعال آنها را فراهم کرد.

دسترسی از راه دور به پلتفرم عصبی پیش از این در اختیار 9 موسسه علمی برای تحقیق در زمینه زیست محاسباتی قرار گرفته است. بیش از 30 دانشگاه نیز علاقه مند به کار با این فناوری انقلابی هستند. برای مقاصد آموزشی، هزینه اشتراک این پلتفرم برای هر کاربر 500 دلار است. تجاری‌سازی زیست‌پردازنده‌ها می‌تواند عصر جدیدی از سیستم‌های محاسباتی را آغاز کند که سازگارتر با محیط زیست هستند و به هوش طبیعی انسان نزدیک‌تر هستند.

اگر متوجه خطایی شدید، آن را با ماوس انتخاب کرده و CTRL+ENTER را فشار دهید.

منبع: https://3dnews.ru/1105494